اخبار ، اطلاعیه ها ، مناقصات و مزایدات

پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر بانه

اخبار ، اطلاعیه ها ، مناقصات و مزایدات

و كسانى كه دعوت پروردگارشان را اجابت كرده و نماز را برپا مى‏دارند و كارهايشان به صورت مشورت در ميان آنهاست و از آنچه به آنها روزى داده‏ايم انفاق مى‏كنند، ( سوره شورا آیه 38)

گفتگوی کردپرس با رئیس شورای شهر

گفتگوی کردپرس با وریا وثوقی رئیس شورای شهر بانه؛
چشم انداز ۲۰ ساله بانه تدوین شده/ آهنگ توسعه و سرمایه گذاری در بانه امیدوارکننده است
سرویس کردستان- رئیس شورای شهر بانه از تدوین چشم انداز ۲۰ ساله در این شهر خبر داد.

به گزارش کردپرس، جهت بررسی وضعیت پروژه های عمران شهری بانه، فلسفه وجودی شوراها، مشکلات و چشم انداز توسعه شهر بانه، مصاحبه ای را با وریا وثوقی رئیس شورای شهر بانه انجام داده ایم، که به شرح زیر از نظرتان می گذرد:

ـ کردپرس: ارزیابی شما از فلسفه وجودی شورا چیست و چقدر این نهاد مردمی به اهداف اصلی خود نزدیک شده است؟

فلسفه وجودی شوراهای شهر، تفویض امور به مردم به نحوی که تمام شهروندان در تعیین سرنوشت خود مشارکت داشته باشند. شوراباید زبان مشترک مثلث مردم، مسئولان و متخصصان در راستای توسعه پایدار و دستیابی به مدیریت شهری و ارتباط تنگاتنگ با نظام اداری و اقتصادی را داشته باشد و این نهاد مردمی در شهر بانه با توجه به اهدافی که در چهارچوب قانون برای خود تعریف نموده گام برداشته و با توجه به شرایط توانسته به بسیاری از اهداف رسیده و یا نزدیک شود .

ـ کردپرس: اگر ممکن است در رابطه با عملکرد شورای شهر واهم کارهایی که بوسیله شورا انجام شده توضیح دهید؟

شورا توانسته است در کنار شهرداری با برنامه‌ریزیهای مدرن و کارشناسی در عرصه‌های متفاوت مصوبات و اقدامات مهمی را دنبال کند و بر خی از این اهداف را به انجام برساند که فهرستی از این اقدامات شامل موارد زیر می باشد:

۱: طرح جامع گردشگری دکانان و پیرمراد و جذب سرمایه‌گذار خارجی.

۲: طرح مطالعات ترافیکی که به اتمام رسیده و اکنون در مرحله اجرا میباشد .

۳: برای اولین بار در سطح استان کردستان و شهرهای کردنشین، شهرداری بانه دارای سند راهبردی مدیریت استراتژیک و چشم انداز ۲۰ ساله گردیده که از سال ۹۵ به مرحله اجرا گذاشته می شود .

۴: پیگیری جدی و به نتیجه رساندن الحاق حاشیه شهر به مساحت ۴۰۰ هکتار که در مرحله اجرا منجر به ارائه خدمات به این مناطق شهری می گردد.

۵: مصوبات فرهنگی و همکاری با ارگانها و انجمنهای مردم نهاد، از جمله جشنواره فیلم ژیار – جشنواره داستان نویسان غرب کشور- جایزه ادبی دکتر ابراهیم یونسی – روزنامه بانه شار – افتتاح و راه‌اندازی دانشگاه علمی کاربردی- همکاری با مدارس و مساجد سطح شهر – مصوب کردن ساخت فرهنگسرا و شروع به کار در اردیبهشت ۹۵ –همکاری با هیئت های ورزشی – اتمام سالن ورزشی شهرداری – احداث ساختمان شورا – برگذاری سمینارهای آموزشی .

۶: افزایش صد در صدی بودجه در سال جاری – آسفالت و بتن ریزی پیاده‌روها -متر مربع بازسازی پارکهای ( معلم و ۱۵ خرداد) – احداث پارک آیلان و پارک حاشیه میدان گاز و پارک نوروز و بوستان بابوس .

۷: افزایش سرانه فضای سبز از ۵/۱ متر به ۴ متر مربع و افزایش آن به ۷ متر مربع تا سال آینده.

۸: اجرای مدیریت پسماند که تا کنون ۱۲۰۰۰ خانوار را در اجرای تفکیکازمبدا تحت پوشش قرار داده و احداث کارخانه بازیافت و تفکیک از مقصد در حال انجام می باشد .

ـ کردپرس: به نظر شما مشکلات پیش روی شوراهای اسلامی و تنگناهای موجود بر سر برنامه ها و مصوبه‌های آنها چیست؟

نبود مدیریت یکپارچه شهری و عدم هماهنگی ارگان های خدماتی با شورا و شهرداری مانع بسیاری از برنامه‌ریزی‌ها و به اجرا گذاشتن کارهای عملیاتی می باشد .

ـ کردپرس: در نهادهای خدماتی پاسخگو بودن یک اصل است و عده‌ای معتقدند که شورا از جلسات پرسش و پاسخ با مردم استقبال نمی‌کنند، نظر شما در این خصوص چیست؟

شورای اسلامی این دوره از همان بدو شروع به کار با برگذاری جلسات در مساجد حاشیه شهر و شناسایی معضلات و کمبودها و ایجاد شورایارها اقدام نمود و خوشبختانه بیشترین ارتباط را با انجمن‌های مردم نهاد سطح شهر و هنرمندان و ورزشکاران و صاحبنظران و متخصصان و استفاده کامل از نظرات آنها را داشته است . حضور در گروههای مجازی و پاسخگو بودن اعضای شورا در این گروهها و همچنین سایت شورا که میانگین بازدید روزانه از آن ۵۰۰۰ نفر می باشد نشان از ارتباط مستقیم این نهاد با مردم میباشد البته اخیرا جلسات متعدد بازاریان در مورد ساماندهی اجاره بها به میزبانی شورای شهر برگزار شده که همه اینها نشاندهنده پاسخگو بودن این نهاد میباشد .

ـ کردپرس: آیا شورای شهر در تصمیم گیریهای خود از صاحبان ایده و اندیشه بهره می گیرد و آیا این افراد جایی را در شورای شهر دارند؟

با توجه به اینکه بیشترین طرح های مطالعاتی در حوزه مدیریت شهری در این دوره صورت گرفته که خود نشان از حضور مشاوران و متخصصان در حوزه‌های متفاوت در تصمیم گیری این نهاد را دارند و علاوه بر آن بهره گرفتن از حضور پررنگ بسیاری دیگر از صاحبنظران و انجمن های مردم نهاد نیز از نشانه هایی دیگر در رابطه با استفاده از نظرات تخصصی در برنامه ریزیها و جامه عمل پوشاندن آن نظرات توسطشورا و شهرداری می باشد .

ـ کردپرس: مهمترین خواسته و مشکلات شهر بانه را در چه میدانید و برای آن مشکلات چه برنامه‌هایی دارید؟

یکی از مهمترین مشکلات الحاق حاشیه شهر به شهر و خدمات رسانی توسط ارگان های مربوطه می باشد که نیازمند تدابیر و اقدامات ویژه است

یکی دیگر از مشکلات در زمینه حمل و نقل و تاکسی رانی می باشد که با اجرا نمودن طرح ترافیکی انتظار می رود این مشکلات به حداقل برسند.

ـ کردپرس: آیا چشم انداز توسعه شهر بانه وجود دارد؟

راهکارها در مدیریت استراتژیک پنج ساله اشاره شده و از سال ۹۵ به امید خدا اجرایی می شود .

در چشم انداز بیست سلاله شهر بانه هم مولفه های زیر را مدنظر داریم:

بانه شهری سالم، اخلاق مدار، شادی آفرین و مقاوم با بهترین پتانسیل های گردشگری تجاری و با هویتی ملی و فرهنگ اصیل کوردی.

یک پاسخ به "گفتگوی کردپرس با رئیس شورای شهر"

  1. به نظر می رسد با پیگیری خواسته ها و مطالبات مردمی و چشم اندازی که برای بانه تدوین شده است، یک ضمانت اجرایی قوی هم لحاظ گردد تا در دوره بعد شوراها این زحمات به باد فنا گرفتار نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با شورای اسلامی شهر بانه

نشانی : بانه – خیابان امام ؛ ساختمان شورای اسلامی شهر بانه– تلفن ۰۸۷۳۴۲۵۷۳۲۶ تلفاکس ۰۸۷۳۴۲۵۷۳۲۵ کدپستی ۶۶۹۱۹۱۷۸۵۶
www.shorabaneh.ir
info@shorabaneh.ir
shorabaneh@yahoo.com