اخبار ، اطلاعیه ها ، مناقصات و مزایدات

پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر بانه

اخبار ، اطلاعیه ها ، مناقصات و مزایدات

و كسانى كه دعوت پروردگارشان را اجابت كرده و نماز را برپا مى‏دارند و كارهايشان به صورت مشورت در ميان آنهاست و از آنچه به آنها روزى داده‏ايم انفاق مى‏كنند، ( سوره شورا آیه 38)

هم اندیشی با موضوع پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر و روان گردان

سی و دومین جلسه کمیسیون حقوقی ، فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر بانه رأس ساعت ۱۰ صبح مورخه ۹۳/۸/۲۶ در محل دفتر شورا و با دستور کار هم اندیشی با موضوع پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر و روان گردان و هماهنگی ارگانهای مرتبط و انجمن های مردم نهاد برگزار گردید .

اعضای حاضر در جلسه : آقایان مسلمی ، مهران ، عزیزپور و خانمها محمدیانی و مولوی

میهمانان حاضر در جلسه : آقایان بسطامی ، آرام ، وثوقی ، محمد زاده ، حسنی ، شاه محمدی ، افشار ، مرادی ، رحیمی ، ویسی ، هادی نیا ، خلیلی و خانم محمدی

DSC00767

جلسه با نام و یاد خدا رأس ساعت ۱۰ صبح آغاز گردید . در ابتدای جلسه آقای مسلمی رئیس کمیسیون حقوقی ، فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر بانه ضمن خوش آمد گویی به حاضرین در خصوص اهداف جلسه و ضرورت هماهنگی بین ارگانهای مختلف در امر پیشگیری از اعتیاد با توجه به وجود سند جامع پیشگیری اولیه از اعتیاد توضیحاتی ارائه نمود . ایشان ضمن ارائه آخرین آمار رسمی معتادین و عوارض و تبعات بهداشتی ، اجتماعی و اقتصادی که اعتیاد به دنبال دارد ، به همسایگی افغانستان با ایران بعنوان بزرگترین تولید کننده مواد مخدر جهان ، گردش مالی زیاد و تجارت پرسود مواد مخدر ، تغییرات سریع در الگوی مصرف مواد ، تأثیرات محدود اقدامات کاهش عرضه و کنترل مصرف مواد و گسترش روز افزون مواد صنعتی و تولید این مواد در شهرهای همجوار بعنوان عوامل تهدید کننده جدی اقشار مختلف جامعه بویژه جوانان اشاره کردند و در ادامه به ضرورت هماهنگ نمودن دستگاههای متولی در خصوص پیشگیری از اعتیاد ، استفاده از پتانسیل انجمن های مردم نهاد شهرستان و همچنین مشارکت مردمی در راستای پیشگیری از مصرف مواد مخدر و روان گردان تأکید کردند . سپس اعضای حاضر در جلسه نظرات خود را در این خصوص به شرح زیر ایراد نمودند .

 آقای هادی نیا ( اداره بهزیستی ) ضمن ارائه گزارش عملکرد این اداره در حوزه پیشگیری منجمله آموزش و اطلاع رسانی و آموزش مهارتهای زندگی و فرزند پروری در مدارس برای دانش آموزان و اولیاء و اجرای پروژه پیشگیری از اعتیاد در اداره بهزیستی ، عنوان کردند که اداره بهزیستی پیگیر تأسیس و راه اندازی کمپ ترک اعتیاد در شهرستان است و مقدمات کار انجام شده است . ایشان در ادامه به ارائه آمار تعداد معتادین بهبود یافته تحت پوشش و همچنین کمبود اعتبارات مالی بعنوان نقطه ضعف و عامل تهدید اجرای برنامه اشاره نمودند .

DSC00763

آقای ویسی ( مدیر کلینیک ترک اعتیاد ندای زندگی ) با اشاره به آمار ۲۸۰ بیمار معتاد تحت درمان در کلینیک و ۳۸ مورد درمان موفق در این کلینیک ، بر ضرورت آموزش و اطلاع رسانی خانواده ها و حمایت مسئولین و ارگانها در زمینه کمک مالی به معتادینی که اقدام به ترک می کنند ولی مشکلات مالی جدی دارند و همچنین حمایت از معتادین بهبود یافته تأکید نمودند . ضمناً از شهرداری درخواست نمودند همکاری لازم را با آن مرکز در نصب آگهی های تبلیغاتی بعمل آورند .

آقای علی رحیمی ( مسئول پایگاه مشاوره بیماریهای رفتاری مرکز بهداشت ) با اشاره به افزایش میزان مراجعات به مرکز از ابتدای تأسیس تاکنون  و تغییر نیازهای مراجعین با توجه به تغییر الگوی مصرف معتادین از تزریقی به مصرف شیشه ، اعلام نمودند که این مرکز در خصوص آموزش ، مشاوره و ارائه بسته های کاهش آسیب به مراجعین اقدام می کند . ایشان برضرورت هماهنگی بیشتر بهزیستی ، کمیته امداد و کلینیک ترک اعتیاد در خصوص ارائه خدمات به معتادین و بیماران +HIV و ایدز تأکید کردند .

آقای محمد زاده ( آموزش و پرورش ) به اجرای برنامه های آموزشی در سطح مدارس در قالب مشاوره ها و آموزش و مهارتهای زندگی به دانش آموزان و آموزش های فرزند پروری به والدین اشاره و پیشنهاد نمودند که از روش های موثرتری برای آموزش و فرهنگ سازی عمومی از جمله استفاده از هنر بویژه هنر نمایش بصورت تأتر خیابانی محلات استفاده شود .

آقای شاه محمدی ( مشاور آموزش و پرورش ) با اشاره به بغرنج بودن شرایط و شیوع اعتیاد در جوانان به ایجاد ساختار مناسب در خصوص فراهم نمودن فضای ورزشی و تفریحی برای پرکردن اوقات فراغت جوانان ، استفاده از شیوه های نوین آموزشی ، آموزش مهارتهای زندگی و حمایت همه جانبه مسئولین را بعنوان اصول اولیه در راستای پیشگیری از اعتیاد اشاره نمودند .

آقای خلیلی ( کمیته امداد ) ضمن ارائه برنامه های آن اداره در خصوص پیشگیری از اعتیاد در قالب برگزاری جلسات آموزشی ، به تشریح برنامه ها در خصوص حمایت از خانواده های بد سرپرست و کمک های نقدی و غیر نقدی به این خانواده ها پرداختند . در ادامه آمادگی آن اداره را مبنی بر کمک به معتادینی که از طرف کلینیک های ترک اعتیاد و بهزیستی معرفی می شوند اعلام نمودند . ایشان اظهار داشتند که کمیته امداد سالن جلسات ولایت را به صورت رایگان در اختار سایر ارگانها و انجمن ها جهت اجرای برنامه های پیشگیری از اعتیاد قرار می دهد .

خانم محمدی ( امور بانوان فرمانداری ) به ضرورت فراهم کردن اماکن تفریحی و ورزشی اشاره و آموزش مهارتهای فرزندپروری را بعنوان یکی از مهمترین عامل پیشگیری از اعتیاد مطرح نمودند . ایشان اظهار داشتند که انجمن زنان بعلت کمبودهای مالی نتوانسته است طرح در دست آماده آموزش عمومی فرزند پروری را اجرا نماید و درخواست کمک در این زمینه را نمودند .

DSC00768

آقای معین افشار ( فرهنگ و ارشاد اسلامی ) ضمن تأکید بر ضرورت احساس مسئولیت بیشتر به دلیل وجود خطرات جدی در خصوص افزایش شیوع اعتیاد ، به کمبود اماکن تفریحی ، ورزشی ، هنری و همچنین نبود سینما و کمبود شدید اعتبارات فرهنگی آن اداره بعنوان عامل اصلی تهدید شهرستان بانه اشاره نمودند و بر ایجاد نشاط اجتماعی و فراهم نمودن ساختارهای مذکور و جذب اعتبارات لازم بعنوان راهبردهای اصلی پیشگیری تأکید نمودند . ایشان آمادگی اداره فرهنگ و ارشاداسلامی را برای دراختیار نهادن امکانات موجود در راستای برنامه های پیشگیرانه و نشاط آور اعلام و بر ضرورت بهادادن به فرهنگ و هنر و استفاده از هنرمندان بومی در اجرای مراسمات و برنامه ها تأکید نمودند .

آقای مرادی ( شهرداری ) ضمن اعلام حسایت شهرداری نسبت به موضوع و تلاش در اجرای برنامه های فرهنگی ، با اشاره به اقدامات شهرداری در چند ماه گذشته با همکاری شورای اسلامی شهر منجمله برگزاری جشنواره فرهنگی آیین های بومی محلی آربابا  جشنواره روز جهانی کودک و همایش بانه در گذر زمان ؛ آمادگی شهرداری را نیز در کمک به اجرای برنامه های پیشگیری از اعتیاد اعلام نمودند .

آقای وثوقی ( عضو کمیسیون برنامه و بودجه و عمران شهری شورای اسلامی شهر ) ضمن تقدیر از حضور گرم و موثر مهمانان ، در خصوص برنامه شورای اسلامی شهر در زمینه فراهم نمودن ساختار مناسب برای پرکردن اوقات فراغت شهروندان از جمله طرح جامع فضای سبز و بهبود منظر شهری ، اجرای طرح جامع گردشگری و همچنین طرح مطالعات استراتژیک توسعه شهری ، احداث شهربازی محلات بویژه در محلات حاشیه شهر توضیحاتی ارائه نمودند .

آقای بسطامی ( نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و عمران شهری شورای اسلامی شهر ) ضمن خیرمقدم به حاضرین در جلسه و اشاره به تهدید جدی پدیده شوم اعتیاد بویژه جوانان ، بر ضرورت هماهنگی بیشتر مسئولین و اعلام آمادگی شورا برای کمک به اجرای برنامه های پیشگیری از اعتیاد تأکید نمودند .

DSC00757

در ادامه آقای مسلمی ضمن تشکر از اعضای حاضر و جمع بندی مطالب مطرح شده ، حمایت شورای اسلامی شهر را از کلیه طرح ها و برنامه های فرهنگی بویژه در خصوص پیشگیری از اعتیاد اعلام و از کلیه ارگانها خواستند هماهنگی و ارتباط بیشتری با شورا داشته باشند . در پایان موارد زیر به تصویب رسید .

۱- ضرورت برگزاری جلسات مشابه بصورت فصلی و فعال نمودن کمیته شهرستانی پیشگیری از اعتیاد با مسئولیت اداره بهزیستی

۲- معرفی معتادین طرح درمانی که بعلت فقر مالی توان پرداخت هزینه های درمان را ندارند به کمیته امداد امام ، شورای اسلامی شهر و بهزیستی

۳- ارائه طرح تأتر خیابانی با مضمون اعتیاد از طرف آقای محمد زاده به شورای اسلامی شهر

۴- ارائه طرح آموزش مهارتهای فرزند پروری توسط امور بانوان فرمانداری به شورای اسلامی شهر

۵- معرفی معتادین بهبود یافته به کمیته امداد امام جهت حمایت مالی

۶- معرفی معتادین بهبود یافته به شورای اسلامی شهر و شهرداری جهت بکارگیری

۷- همکاری شهرداری در نصب تبلیغات و اطلاع رسانی عمومی

۸- پیگیری شورای اسلامی شهر در خصوص کنترل اماکن عرصه قلیان در سطح شهر

۹- حمایت شهرداری و شورای اسلامی شهر از برنامه های فرهنگی ، هنری و نشاط آور پس از ارائه طرح و بررسی در شورای اسلامی شهر

eatiad

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با شورای اسلامی شهر بانه

نشانی : بانه – خیابان امام ؛ ساختمان شورای اسلامی شهر بانه– تلفن ۰۸۷۳۴۲۵۷۳۲۶ تلفاکس ۰۸۷۳۴۲۵۷۳۲۵ کدپستی ۶۶۹۱۹۱۷۸۵۶
www.shorabaneh.ir
info@shorabaneh.ir
shorabaneh@yahoo.com