اخبار ، اطلاعیه ها ، مناقصات و مزایدات

پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر بانه

اخبار ، اطلاعیه ها ، مناقصات و مزایدات

و كسانى كه دعوت پروردگارشان را اجابت كرده و نماز را برپا مى‏دارند و كارهايشان به صورت مشورت در ميان آنهاست و از آنچه به آنها روزى داده‏ايم انفاق مى‏كنند، ( سوره شورا آیه 38)

نشست هم اندیشی ، آسیب شناسی و ارائه راهکار پیرامون اصلاح و بهبود عملکرد ناوگان حمل و نقل درون شهری بانه

موضوع : هم اندیشی ، آسیب شناسی و ارائه راهکار پیرامون اصلاح و بهبود عملکرد ناوگان حمل و نقل درون شهری بانه
تاریخ : چهارشنبه ۹۳/۲/۳۱ ساعت ۱۰ صبح
مکان : شورای اسلامی شهربانه

حاضران در جلسه : اعضای شورای اسلامی شهر بانه – اعضای شورای سازمان حمل و نقل همگانی ، معاون فنی شهرداری ، اعضای هیئت مدیره سازمان ، سرپرست سازمان حمل و نقل همگانی بانه – رئیس اتحادیه و دو نفر نماینده مدیران آژانس های تاکسی سرویس تلفنی – مدیر و یک نفر راننده به نمایندگی از آژانس تاکسی بی سیم ۱۳۳ – مدیرعامل و سه نفر از اعضای شرکت تعاونی تاکسیرانی شهرستان بانه – مهندس ابراهیم حیدری شهردار کنونی کانی سور و مدیر عامل پیشین سازمان حمل و نقل همگانی بانه – دکتر حسن جواهری فعال اجتماعی و آشنا به مسایل حمل و نقل شهری

شرح جلسه : نشست یاد شده در ساعت ۱۰ صبح روز چهارشنبه ۳۱/۲/۹۳ با نام و یاد خداوند بزرگ آغاز شد . در ابتدای این جلسه ، وریا وثوقی نایب رئیس شورای اسلامی شهر بانه و نماینده این نهاد در شورای سازمان حمل و نقل همگانی ، با بیان اهمیت مقوله حمل و نقل در توسعه شهری بانه و ضرورت زدودن مشکلات و نابسامانی ها از سیمای ناوگان حمل و نقل ، بر ضرورت هماهنگی تمام فعالان و دست اندرکاران به منظور استانداردسازی و افزایش رضایتمندی نسبی از عملکرد این بخش تأکید کرد .ایشان خودروهای عمومی ( موسوم به تاکسی زرد ) آژانس ها و شهروندان را سه رکن اصلی حوزه حمل و نقل شهری ذکر و ابراز امیدواری کرد با تعالی و همدلی و عزم جدی ، پایانی برای مشکلات چندین ساله حمل و نقل شهری بانه یافته شود .

در ادامه چند تن از اعضای شورای اسلامی شهر بانه هم به بیان دیدگاههای خود پرداختند . محمدعلی مسلمی با مفید ارزیابی کردن این نشست و اهمیت گفتگو و تعامل در دستیابی به راهکارهای مفید و ارزنده ، بر ضرورت توجه جدی به ماهیت شغلی رانندگان از یک سو و دشواری ها و آسیب های جسمی و روانی وارد بر تعداد محدود کارکنان سازمان حمل و نقل به عنوان کارگزاران و مجریان حوزه حمل و نقل درون شهری بانه تأکید کرد . وی تورم و افزایش هزینه های شغلی و معیشتی رانندگان را یادآور شد و عزم جدی و مطالعه کارشناسی به منظور اتخاذ راهکارهای ارزنده ، اطلاع رسانی و آموزش و همچنین فراهم نمودن زمینه نقد و بازخورد برنامه ها را اصلی ترین بسترهای لازم برای ورود به فضای اصلاح و ساماندهی حمل و نقل درونشهری بانه برشمرد .

سیامک بسطامی نیز اجرای تصمیمات و سیاستهای سلیقه ای مدیران سازمان حمل و نقل در گذر زمان و دورشدن از بطن قوانین و مقررات موجود در زمینه حمل و نقل را از جمله مشکلات موجود بر سر راه توسعه و بهبود حمل و نقل درون شهری بانه ذکر کرد . وی همچنین افزایش نرخ حمل و نقل در سال ۹۱ و شیوه ی کار و مجازات های مربوطه را تنها برای مقطع خاصی از زمان مفید دانست و تصریح کرد با توجه به افزایش سوخت ، این نرخ ها غیرکارشناسی و مقطعی بوده و جوابگوی هزینه های رانندگان نیست .

سامان مهران نیز به مشکلات متعدد شغلی  ، خانوادگی ، صنفی و دغدغه های اصلی رانندگان اشاره کرد  و عزم جدی اعضای شورای اسلامی شهر بانه در زمینه تحقق وعده های انتخاباتی اعضاء د ر حوزه حمل و نقل را یادآور شد . وی تفاوت در بسترهای اجتماعی شهر بانه و شهرهای مجاور و افزایش بی رویه تعداد و امتیاز آژانس ها در گذر زمان را عامل هایی دانست که مانع از مقایسه وضعیت حمل و نقل درونشهری بانه با دیگر شهرها می شود و تصریح کرد باید به شیوه ای مدبرانه و با بررسی کارشناسی ، قدم به قدم به سمت کاستن از مشکلات و اجرای سیاست های در ست ، حرکت کنیم .

معاون فنی شهرداری بانه هم در این نشست با قدردانی از شورای اسلامی شهر بانه در زمینه موضوع و عنوان این نشست مبنی بر هم اندیشی و گفتمان در زمینه حمل و نقل درونشهری ، بر ضرورت بازتعریف وظایف و رسالت اجزای ناوگان حمل و نقل تأکید کرد . مهندس بابک رستم پور ، تشکیل و فعال نمودن تشکل های صنفی حوزه حمل و نقل شامل تعاونی ها ، اتحادیه ها ، شرکت ها و انجمن های مربوطه را ، نخستین گام در زمینه ساماندهی حمل و نقل درون شهری برشمرد .

در ادامه حاج ابراهیم صفری رئیس اتحادیه آژانس های  تاکسی تلفنی  شهر بانه و مدیران آژانس های پیام و دوستی نیز به اهمیت پرهیز از جزئی نگری و ضرورت نگاه منطقی و کلی به حمل و نقل درون شهری با تکیه بر همه ی اجزای تشکیل دهنده آن پرداختند و ریشه یابی مشکلات به وجود آمده و همچنین تغییر تعاریف خودروهای عمومی و آژانس به شیوه فعلی در شهر بانه را از گام های رسیدن به ساماندهی حمل و نقل ذکر کردند . یک طرفه بودن خیابانهای اصلی شهر بانه ، عدم امکان آسان تعویض و تبدیل به احسن نمودن خودروهای تلفنی دارای سوخت عمومی به دلیل مکانیزم دشوار و جایگزینی سوخت و همچنین نداشتن سوخت برای بیشتر خودروهای تلفنی در سطح شهر ، از مهمترین مشکلاتی بود که از سوی نمایندگان آژانس های تلفنی  مطرح شد .

سه تن از اعضای هیئت مدیره شرکت تعاونی تاکسیرانی شهرستان بانه هم به نمایندگی از رانندگان خودروهای عمومی ( تاکسی زرد ) ضمن یادآوری تعاریف و مفاهیمی در حمل و نقل عمومی درون شهری ، شامل انواع تاکسی های گردشی ، خطی ، تلفنی ، و بی سیم ، به شیوه های تعیین نرخ در شهرهای بزرگ از جمله تهران اشاره کردند و برخی از مهم ترین مشکلات موجود  در شهر بانه را خاطر نشان نمودند . ایجاد شبکه منسجم و سازمان یافته تاکسیرانی شامل ایستگاه ها و خطوط مستقیم و ایجاد مکانیزم تکمیل ظرفیت ، به کارگیری افراد شایسته و آگاه در زمینه گشت و بازرسی تاکسی ها و همچنین خودروهای غیرمجاز ، جانمایی و نصب ایستگاههای تاکسی مناسب و استاندارد در تمامی مسیرها و محلات سطح شهر با مرکزیت میدان  ۱۵ خرداد ، ایجاد خط ویژه تردد تاکسی عمومی در خیابانهای یکطرفه صلاح الدین ایوبی جنوبی ، امام (ره) ، انقلاب جنوبی و شمالی ، شهداء و … ، امکان سرویس دهی بصورت دربستی به خارج از مسیرهای اصلی در صورت درخواست مسافر و توافق با راننده ، نظارت بر عملکرد تاکسی های آژانس و مستقر نمودن آنها در ایستگاهها یا دفاتر آژانس ها ، تشدید طرح های پارک ممنوع به ویژه در خیابانهای صلاح الدین ایوبی جنوبی و امام ( ره ) ، تغییر بالانس کرایه تاکسی ها بصورت کارشناسی شده و ترجیحاً استفاده از تاکسی متر ، اختصاص پمپ های CNG ویژه تاکسی های عمومی به صورت خارج از نوبت خودروهای شخصی ، تمدید پروانه تاکسیرانی به جای یک سال به مدت ۲ سال و حذف تعهد نامه محضری برای رانندگانی که به مدت طولانی در ناوگان حمل و نقل فعالیت دارند ، از جمله مهمترین راهکارها و درخواست های نمایندگان تاکسی های زرد عمومی شهر بانه در این نشست بود .

مشکلات تاکسی های بی سیم ، کافی و پاسخگو نبودن در سرویس دهی به تمام محله ها و شهروندان ، تماس هاس مکرر ردی در ۱۳۳ و نبود جایگاهی ویژه جهت سوخت گیری  CNG در شهر برای خودروهای تاکسی بی سیم به ویژه با توجه به نهادینه شدن و حجم فعالیت های این خودروها نیز ، خلاصه اظهارات رانندگان آژانس  تاکسی بی سیم ۱۳۳ در این نشست بود .

سرگرد فرهاد میری نیز به نمایندگی از رئیس پلیس راهور بانه و عضو شورای سازمان حمل و نقل همگانی ، با تأکید بر ضرورت احترام متقابل تمام قشرهای صنفی در حوزه حمل و نقل ، از تغییراتی در نحوه تردد و مقررات حاکم بر معابر یک طرفه سطح شهر در آینده نزدیک خبر داد .

مهندس ابراهیم حیدری شهردار کنونی کانی سور و مدیرعامل پیشین سازمان حمل و نقل همگانی بانه هم در بخشی از این نشست ، با اشاره به سرانه ی استاندارد تاکسی عمومی به ازای هر یک هزار نفر ده دستگاه ، افزودن به تاکسی های زرد و ابطال تاکسی های آژانس  و همچنین احیای آژانس ها ، اصلاح جانمایی آژانس ها ، توازن قیمت و نرخ جابجایی مسافر متناسب با خدمات و سرویس دهی تاکسی های عمومی و تلفنی را مفیدترین راهکار های اصلاح سیستم حمل و نقل درون شهرس بانه در مقطع کنونی بر شمرد . وی همچنین از شورای اسلامی شهر خواست در برخورد با شکایات و پیگیری های رانندگان و شهروندان ، به جای رویکرد حاکمیتی نسبت به متولیان حمل و نقل ، از اقدامات و عملکرد منطقی سازمان حمل و نقل حمایت و جایگاه این سازمان را تقویت نمایند .

دکتر جواهری مهمان این نشست نیز ، مقطعی بودن برنامه ها در زمینه حمل و نقل را موجب بی ثباتی و عدم وحدت رویه در این زمینه ذکر کرد و شناسایی راهکارهای کوتاه مدت و بلند مدت و بهره گیری از تمام امکانات سخت افزاری و نرم افزاری را ضروری خواند .

نشست هم اندیشی و آسیب شناسی ناوگان حمل و نقل عمومی درون شهری بانه ضمن وعده  بررسی اسیب ها و راهکارهای ارائه شده در کمیسیون های داخلی شورا با اتخاذ دستورکارهای نشست دوم شامل : ۱ –  بررسی تغییر نرخ جابه جایی مسافر بویژه با توجه به افزایش بهای سوخت  ۲- فعال نمودن شورای سازمان و اعضای هیأت مدیره به منظور سهولت در تصویب قوانین و آزادی عمل مالی سازمان حمل و نقل در اجرای برنامه های خود ، در ساعت ۱۲ ظهر با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد خاتمه یافت .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با شورای اسلامی شهر بانه

نشانی : بانه – خیابان امام ؛ ساختمان شورای اسلامی شهر بانه– تلفن ۰۸۷۳۴۲۵۷۳۲۶ تلفاکس ۰۸۷۳۴۲۵۷۳۲۵ کدپستی ۶۶۹۱۹۱۷۸۵۶
www.shorabaneh.ir
info@shorabaneh.ir
shorabaneh@yahoo.com